Haber

Güney Afrika kurtarma ekibinden Gihwala: Türk halkı kendileriyle gurur duymalı

Güney Afrika, Türkiye’de deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan ülkeler arasında yer aldı.

Güney Afrika arama kurtarma ekibi Gift of the Givers’ın acil tıp teknisyeni Raina Gihwala, bölgedeki gözlemlerini anlatırken kendisini etkileyen noktalara dikkat çekti.

“Yıkımın boyutunu tahmin bile edemezsiniz”

8 Şubat’ta deprem bölgesine ulaştıklarını belirten Gihwala, haberlerde görülen görüntülerden çok daha büyük bir yıkımla karşılaştıklarını ifade etti. “Yıkımın boyutunu tahmin edemezsiniz.”dedi.

“Her şeyini kaybetmiş insanların asla değişmemesi inanılmaz”

Birkaç ay önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve çeşitli bölgelerden insanlarla tanıştığını belirten Gihwala, şunları söyledi:

Her şeyini kaybetmiş insanların bu durumda bile asla değişmemeleri inanılmaz. Türk insanının böylesine yıkıcı bir şokta karakterinden taviz vermediğini kelimelerle ifade edemem.

“Cömert, mütevazı, arkadaş canlısı…”

gıda, Bu ülkenin ve toplumun bu kadar cömert, mütevazi ve cana yakın fertleri kendileriyle gurur duymalıdır.Türk insanının bu halinin kendisini değiştirdiğini söyledi.

“Bu özelliğini her zaman korumalısın”

Binaları yeniden inşa etmenin işin kolay kısmı olduğunu ve bunun yeni bir başlangıç ​​olacağını kaydeden Gihwala, fedakar ruh haline işaret etti:

Tüm varlığını kaybetmiş insanların böylesine güçlü ve özverili tavırları her şeyden daha değerlidir. Bu özelliğinizi her zaman bu şekilde korumalısınız.

“Türk halkı takıma çok yardımcı oldu”

Öte yandan Güney Afrika’dan 3 farklı yardım kuruluşunun oluşturduğu 45 kişilik bir ekiple Türkiye’ye geldiklerini söyleyen Gihwala, Türk ekipleri tarafından Hatay’a yönlendirildiklerini belirtti.

Yanlarında 5 arama kurtarma köpeği olduğunu anlatan Gihwala, Hatay’da kaldıkları süre boyunca Türk halkının gruba çok yardımcı olduğunu söyledi.

“Fotoğraf albümleri, oyuncaklar gördüğünüzde…”

Hemen hemen her binanın yıkıldığını ve yakınlarını kaybeden anne, baba ve çocukların çaresiz duruma düştüğünü kaydeden Gihwala, çok üzüldüklerini belirterek, şunları kaydetti:

Sokaktaki insanları, kıyafetlerini, fotoğraf albümlerini, oyuncaklarını gördüğünüzde hayatını kaybeden insanların farkına varırsınız.

“Depremin olduğu ilk saatlerde her yere ulaşmak imkansız”

Bu büyüklükteki bir sarsıntının ilk saatlerde her bölgeye ulaşmasının mümkün olmadığını söyleyen Gihwala, şunları kaydetti:

Depremin ilk günlerinden beri buradayız. Türk arama kurtarma grupları da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinden arama kurtarma ekipleriyle çalışmamıza rağmen bir hafta geçmesine rağmen ulaşamadığımız enkazlar oldu. Yıkım bu kadar büyüktü.

Gözden kaçırma Kazakistan’ın 55 tonluk insani yardımı deprem bölgesine ulaştı Haberin Detayları
Kahramanmaraş’taki depremden yeni görüntüler kameraya yansıdı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu