Haber

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e göre Sığınmacı Sorunu Abartılıyor

Çalışma Bakanı Vedat Alım, muhalefetin ikinci cinsiyet öncesi cinsiyet sığınmacıları ve mülteciler sorununa odaklanmasını eleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Bakan Alım, ikinci seks öncesi partilerin kutuplaştığı sığınmacılar ve mülteciler konusunda değerli değerlendirmelerde bulundu.

Bilgin, “Mülteci meselesini abartmayı ya da Türkiye’nin iç meselesi haline getirmeyi yanlış buluyorum. Yabancı düşmanlığı Türkiye’ye, Türk milliyetçilerine, Türk vatanseverliğine yakışmaz.”

Bilgin ayrıca şunları söyledi: ‘Sığınmacılar Türkiye’de kalıcı olarak kalmıyor, planlı olarak o ülkede barış sağlandığı ölçüde alıyorlar. Hatta Türkiye bir bölgeyi o ülkedeki terör örgütlerinden boşaltıp bu insanlar için meskenler yapmış, yerleşim yerleri, çarşılar, pazarlar yapmış ve yaklaşık 500 bin kişi de terk etmiştir. Önümüzdeki dönemde 1 milyon gidecek şeklinde bir planlama yapılıyor.’

Tıp öncesi 2. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sığınmacı ve mültecilerin bir an önce geri dönmesini savunurken, Cumhur İttifakı’nın Başkan adayı Recep Tayyip Erdoğan daha ölçülü bir söylemle ilerliyor.

İçişleri Bakanlığı resmi sayıyı 5 milyonun biraz üzerinde açıklasa da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Türkiye’de başta Suriyeliler, Afganlar ve Pakistanlılar olmak üzere 13 milyon kayıtlı ve kayıtsız yabancının yaşadığını iddia ediyor.

kesap-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu