Haber

CHP il başkanları: Tüzük kurultayı 2024 Mayıs ayı sonunda yapılmalı

CHP’nin 81 il başkanı, tüzük değişiklik kurultayının yerel seçimler nedeniyle Mayıs 2024’te yapılmasını istediklerini açıkladı.

CHP il liderleri bugün yaptıkları toplantıda tüzük değişiklik kongresini ele aldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, tüzük kurultayı için daha önce açıklanan tarihte hukuki sürecin başlatılmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Bugün karar alınsa bile Tüzük Kongremizin toplanması en erken Aralık ayı sonunda olacaktır. Bilindiği üzere 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere 138 gün kaldı. Seçim takvimi 1 Ocak 2024’te başlayacak, aday seçme ve propaganda süreçleri hızla yürütülecek. Tüzüğümüz mevcut haliyle adayların belirlenmesinde merkezi oylama, ön seçim ve eğilimli yoklama sistemlerinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. “Bu konuda il başkanlarımızın da görüşü alınarak prosedür belirlenmelidir.”

“81 il başkanımız, tüzük değişikliklerinin seçim sürecinde sıkıştırılmış bir takvim içerisinde ve dar bir zaman diliminde tartışılmasını ortak mutabakatla uygun görmemektedir.”

‘KILIÇDAROĞLU VE ÖZEL’İN DEMOKRATİK SÖZLERİNİN YENİ DÜZENLEMEDE YER ALMASINI İSTİYORUZ’

“Hemen kurulacak ve ivedilikle çalışmalara başlayacak olan tüzük komitesinin kuruluşlarımızın da görüşleri alınarak kapsamlı bir çalışma yapması ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemelerin tüzüğümüzde yer almasının önerilmesi kararlaştırıldı. 2024 yılının Mayıs ayı sonunda tüzük kurultayının yapılması ve Parti Meclisi’nin ilk toplantısında hukuki sürecin başlatılması.

7. Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkanımız Sayın “Özgür Özel’in şu ana kadar bahsettiği tüzük değişikliğine ilişkin demokratik vaatlerin yeni Tüzüğümüze de dahil edilmesi konusunda mutabakata varılmıştır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu