Haber

Ekşi Sözlük’e yeniden erişim

Ekşi Sözlük’e erişim, Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin site üzerindeki yasağı kaldırmasının ardından bugün yeniden engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK), 21 Şubat 2023’te Ekşi Sözlük’e erişimde sorun çıkarmıştı. Mani kararı dün Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından iptal edilerek Ekşi Sözlük yeniden açıldı.

ANKA KUŞU haberine göre; BTK, mahkemenin itirazın iptali kararına itiraz etti. Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi BTK’nın itirazını kabul etti ve bugün Ekşi Sözlük’e erişim yeniden engellendi.

Ekşi Sözlük, erişim engelini kaldırma kararını Twitter hesabından paylaştı.

Akdeniz: AYM süreci yıllar alıyor

İfade Özgürlüğü Derneği’nden Prof. Yaman Akdeniz, Ekşi Sözlük’e erişim engelinin kaldırılması için artık sadece Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurulabileceğini ancak bu sürecin tamamlanmasının yıllar alabileceğini belirtti.

prof. Dr. Akdeniz, konuyla ilgili tweet’inde, “Bu aşamada karar ‘kesin’ olduğu için tek çare Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak. Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu 2-3 yıl değerlendirmeyecek.”

Akdeniz, “Anayasa Mahkemesi 2,5 yıldır Wikipedia uygulamasını beklerken bir yandan 2014’te Twitter için 10 günde, YouTube için yaklaşık 2 ayda karar verdi. Oda TV, BağımsızVe JinNews2020 yılından bu yana üniversiteye yapılan başvuruları beklemeye alıyor ve bir karar vermiyor” dedi.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a işaret eden Akdeniz, “Kısacası 8/A maddesi kapsamında alınan tüm kararlar siyasi nitelikte olup, basını susturma amacı taşımaktadır. , internet medyası ve platformları.Anayasa Mahkemesi de süreci yavaşlatarak etkili oluyor, olası tüm hukuk yollarını ortadan kaldırıyor ve AİHM’ye yapılacak başvuruları geciktiriyor.”

DW,ANKA/CO,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu