Haber

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: “(13 Şubat) Adaylık açıklaması hakkında bilgi yok”

GÜZEL Parti Genel Lideri Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Kürşad Severli, “13 Şubat’a ilişkin son 6’lı tablo bildirgesinde görüşme yapılacağı bilgisine sahibiz. Ancak adaylık açıklamasına ilişkin bir bilgi yok” dedi.

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Kürşad Severli, partisi genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında siyasi gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güçlü, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nde meydana gelen saldırı ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Parti siyaseti olarak görüşlerinin kesin olduğunu belirten Şiddetli, ‘İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacaklarını söyledi. Güçlü, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Azerbaycan, İran ve Türkiye de bu önemli sürecin bir parçasıdır”

İYİ Parti Sözcüsü Güçlü, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nde meydana gelen saldırıya ilişkin taziyelerini dile getirerek, “İki devlet tek millet kardeşliğimizin her zaman olduğu gibi devam edeceğinden hiç şüphemiz yok. Türk devletinin her alanında beraberiz. ÂLA Partisi iktidarı döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde olduğu gibi dünya ilişkilerinde de çıkarlarımıza tanınan tüm hak ve süreçler devam edecektir. Bölgemizin istikrarı. Şimdiye kadar yapılan açıklamalar var. Ancak net değil. Bu konunun bir an önce netleştirilmesi gerekiyor. Karabağ “Türkiye’de devam eden bir süreç var. Azerbaycan, İran ve Türkiye de bu değerli sürecin bir parçasıdır. İstikrarsızlığı tetiklemek isteyen bazı çevrelerin kurguları olsa da bu sürece büyük bir titizlikle devam edilmeli ve arka planda olmayanlar ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

“‘Büyük Gençlik Buluşmamızı’ gerçekleştireceğiz”

25 Aralık 2022’de ‘Büyük Kadınlar Buluşması’nı gerçekleştirdiklerini ve bu organizasyona 15 binden fazla kadının katıldığını hatırlatan Zorlu, “Şimdi yeni bir projeyle geliyoruz. 18 Şubat’ta Ankara Arena. Spor ‘Büyük Gençlik Buluşmamızı’ Salon’da gerçekleştireceğiz. Orada da onbinlerce gencimiz bir meydana gelecek. Bu programın değerlerinden biri de Gençlik Politikaları Başkanlığımızın gençlere yönelik politikalarımızı anlattığı çok değerli bir istişare toplantısına dönüşecek olmasıdır.”

“Üniversite öğrencilerinin oy kullanmasının birkaç sakıncası var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sandığın rengini gençler belirleyecek” sözüne katıldığını belirten Zorlu, şöyle devam etti:

“Üniversite öğrencilerinin oy kullanmasının birkaç sakıncası var. 14 Mayıs’ın final sınavlarına denk gelmesi çok yüksek ihtimal. Yurtta kalan bir üniversite öğrencisinin seçim takvimi açıklandıktan sonra kısıtlı bir ara verilecek. bu süre içinde ikametini değiştirmeye çalışırsa bu sefer yurtta kalamaz.Seçim kanununda değişiklik yapmak mümkün değil.Bir yıldan önce uygulanamaz.Sonra sağlamaya çalışırız. içimizi rahatlatacak iki önemli gelişme bir arada.Parti olarak Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) gerekli girişimleri başlatacağız.Sanki genelge ile yurtta kalan öğrenciler kısıtlı bir takvime alınabiliyor mu? bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği takılmadan yapsınlar yurtta kalsalar oturdukları ilde oy kullanabilecekler mi bunun YSK tarafından araştırılıp kamuoyuna duyurulmasını istiyoruz.YSK’ya davetimiz var. Yüksek Öğrenim katyon Kurulu (YÖK). Bu tarihlerde yapılması muhtemel sınavları en az bir hafta erteleyelim. Üniversitelere yazı göndermesi yeterli olacaktır. İkamet tezkeresi alamayan genç arkadaşlarımıza bir önceki Cuma ve Pazartesi günü Pazar günü oy verme işlemi yapılır yapılmaz tatil yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

“Adaylık beyannamesi hakkında bilgi yok”

Zorlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 Şubat’ta aday gösterilebileceği yönündeki açıklamasına ilişkin bir gazetecinin açıklamasına şöyle yanıt verdi:

“En son 13 Şubat’a ilişkin 6’lı masa açıklamasında toplantı yapılacağı bilgisine sahibiz. Ancak adaylık açıklamasına ilişkin bir bilgi yok. 13 Şubat’tan önce başkanlar arasında bir miting trafiği olacak, Başından beri altını çizdiğimiz bir konu, son adaylık tartışmasının isimler üzerinden olduğu bir aşamada mutlaka yetkili heyetlerimizi bir araya getireceğiz.” – ANKARA

haberdoganhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu