Haber

‘Romanya’da kaydedilen en büyük depremlerden biri’: En az 800 artçı sarsıntı, 120’den fazla bina hasar gördü

Romanya’nın Gorj kentinde 13-14 Şubat tarihlerinde 5,2 ve 5,7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi ve ardından 810 artçı sarsıntı meydana geldi.

Digi 24 yayın kuruluşunun haberine göre Ulusal Yer Fiziği Geliştirme Enstitüsü, 14 Şubat depreminin ülkede kaydedilen en şiddetli sarsıntılardan biri olduğunu açıkladı.

Gorj İlçesi’ne göre depremlerde 27 okul, 17 devlet dairesi, sağlık tesisi, 20 ibadethane, 5 ticari bina, 2 turistik tesis, 24 konut, 22 ev ve 3 diğer yapı dahil olmak üzere 120’den fazla bina hasar gördü. Acil Durumlar Komitesi.

Yerel makamların, zarar gören binaların yeniden inşası için hükümetten yatırım fonundan kaynak ayrılmasını talep ettiği de haberde belirtildi.

Tacikistan’da meydana gelen deprem Kırgızistan’da da hissedildi.

Ancak Çin Sarsıntı Ağları Merkezi’nden (CENC) yapılan açıklamaya göre, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Tacikistan’ın doğusundaki Dağlık Badakhshan Özerk Bölgesi’nin ortasında da sonlara doğru 7,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. .

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS) ise depremin büyüklüğünü 6,8 olarak ölçtü ve merkez üssünün sınırın Tacikistan tarafında bulunan Murghob kentinin 67 kilometre batısında olduğunu kaydetti.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tacikistan’ın doğusunda saat 06.37 sıralarında meydana gelen depremin Oş’un Alay İlçesine bağlı Bor-Dobo köyünde 4.5 büyüklüğünde hissedildiği belirtildi. Kırgızistan Bölgesi’nde, Işıkağa ve Erkeştam köylerinde 4 büyüklüğünde.

Başkent Bişkek’te de hissedilen depremin ardından bazı vatandaşların binalardan sokağa döküldüğü görüldü.

Ulusal Bilimler Akademisi Sismoloji Enstitüsü, depremin merkez üssündeki şiddetini 8 olarak açıkladı.

haber-darende.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu