Teknoloji

Yeni kanıt bulundu… Mars’ta yaşam olabilir!

NASA’nın Merak gezici aracının, Mars’ın bir zamanlar Dünya’ya benzer, yağışlı ve kurak mevsimler arasında değişen bir iklime sahip olduğuna dair ilk kanıtı bulduğunu belirten bir araştırma, kızıl gezegenin bir zamanlar yaşamı desteklemek için doğru koşullara sahip olabileceğini öne sürdü.

Mars’ın yüzeyi artık kurak bir çöl olmasına rağmen, milyarlarca yıl önce nehirlerin ve geniş göllerin yüzeyinde uzandığı düşünülüyor.

ALTIGEN ŞEKİLDE ÇATLAKLAR BULUNDU

Fransa’nın CNRS bilimsel araştırma merkezinde araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı William Rapin AFP’ye verdiği demeçte.

“Göl ve nehir yataklarında çalıştığımızı hemen anladık ama bunların nasıl bir iklimle bağlantılı olduğunu bilmiyorduk. Curiosity 2021’de tortu dağının yamacına tırmanırken altıgen bir desen oluşturan tuz birikintileri buldu. yaklaşık dört milyar yıl öncesine tarihlenen toprak.”söz konusu.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, gezginin araçları bu kalıpları kurumuş çamurdaki çatlaklar olarak tanımladı.

rap, “Bir göl kuruduğunda çamur çatlar ve tekrar dolduğunda çatlaklar iyileşir.”bu nedenle bu “Mars’ın döngüsel bir iklime sahip olduğunun ilk somut kanıtı”dedi ki.

Araştırmacılar, Dünya’da olduğu gibi düzenli olarak meydana gelen yağışlı ve kurak mevsimlerin, yaşamın ortaya çıkması için gerekli koşulları sağlamış olabileceğini söyledi.

“ÇOK ŞANSLIYIZ”

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan Ashwin Vasavada, “11 yıl boyunca, antik Mars’ın Curiosity gezgini sayesinde mikrobiyal yaşamı desteklemiş olabileceğine dair çok sayıda kanıt bulduk.

Şimdi misyon, yaşamın kökenini de beslemiş olabilecek koşulların kanıtını buldu.”söz konusu.

Rap de “Yaşamı doğurmuş olabilecek doğal süreçlerin anısını hala koruyan Mars gibi bir gezegenin yakınında bir gezegene sahip olduğumuz için oldukça şanslıyız.”söz konusu.

KAYNAK: NASA | HABER7

divrigi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu