Yaşam

‘En eski tuvalet’: Çin’de bulunan 2 bin 200 yıllık sifonlu tuvalet

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü, arkeologların Yueyang kentindeki iki büyük saray binasında yaptıkları kazı çalışmaları sırasında bir tuvalet bulduğunu duyurdu.

Birçok antik Çin hanedanlığı döneminde başkent olarak kullanılan kentte ele geçen buluntuların ortasında, kapalı bir klozet kapağının bir parçası ile birlikte açık bir kanalizasyon çukuruna giden bir boru da yer alıyor.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre alet ve tasarım uzmanı Fan Mingyang, Global Times gazetesine, üstü olmayan tuvaleti yeniden inşa eden araştırmacıların, modern tuvaletlere benzer “aldatıcı derecede gelişmiş” bir sifon sistemi olduğunu fark ettiklerini söyledi.

Arkeolog Liu Rui, China Daily’ye verdiği demeçte, “Bu, Çin’de şimdiye kadar ortaya çıkarılan ilk ve tek sifonlu tuvalet. Kazı alanındaki herkes şaşırdı, sonra hepimiz kahkahalara boğulduk.”

‘BULUNAN EN ESKİ TUVALET’

Enstitüye göre, sifonlu tuvaletin 2.200 ila 2.400 yıllık bir geçmişi var. Saraylar, Savaşan Devletler Dönemi’nin ortalarından Han Hanedanlığı’nın başına kadar yüzyıllarca kullanıldığı için kesin yaşı bilinmiyor.

Britannica’ya Göre Savaşan Devletler Dönemi MÖ 475’te, Han Hanedanlığı ise MÖ 475’te başlamıştır. 206 yılında kuruldu. China Daily’nin haberine göre sifonlu tuvalet şimdiye kadar bulunan en eski tuvalet. Sifonlu tuvaletler 16. yüzyılda İngiltere’de icat edildi.

Liu Rui, tuvaletin ‘lüks bir araç’ olarak görüldüğünü ve sadece ‘toplumun üst tabakasının üyeleri’ tarafından kullanıldığını belirtti.

Liu, hizmetçilerin muhtemelen her kullanımdan sonra tuvalete su döktüğünü tahmin etti. Ancak kullanıcıların oturdukları mı yoksa çömeldikleri mi henüz kesin olarak bilinmiyor.

Yueyang’daki kazı alanı, Shaanxi eyaletinin başkenti Xi’an şehrinin Yanliang semtinde bulunuyor. Bölge, Şangay’ın kuzeybatısında yer almaktadır.

yomra-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu