Haber

Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan için Schengen çağrısı

Avrupa Birliği Komitesi, üye ülkelere Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’yı Schengen Bölgesi’ne dahil etme daveti yaptı. Mevzunun 8 Aralık’ta içişleri bakanları tepesinde ele alınması bekleniyor.Avrupa Birliği Kurulu, üye ülkelere Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’yı Schengen Bölgesi’ne dahil etme daveti yaptı. Komite’den yapılan açıklamada her üç AB ülkesinin Schengen Bölgesi’ne dahil olmak için gereken şartları bütünüyle sağladıkları ve serbest dolaşım alanına “gecikmeksizin” dahil edilmeleri gerektiği belirtildi. AB Komisyonu’nun tavsiyesi bahsin 8 Aralık tarihinde yapılacak içişleri bakanları doruğu oturumunda ele alınması için bir temel oluşturuyor. AB Komitesi bu toplantıda üç ülkenin Schengen Bölgesi’ne alınması kararının da oylamaya sunulması gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili kararın Schengen’e üye ülkeler tarafından oybirliğiyle alması gerekiyor.

AB Komitesi açıklamasında ayrıyeten Schengen Bölgesi’nin genişletilmesinin Avrupa’yı daha inançlı, müreffeh ve cazibeli yapacağını ve AB sonlarının daha faal bir biçimde korunmasını sağlayacağını kaydetti.

Komisyon’un İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Brüksel’de hususla ilgili yaptığı açıklamada “Bu üç üye ülke bütünüyle Avrupalı hissetmeyi hak ediyor” dedi. Johansson “Schengen, Avrupa Birliği’nin en büyük başarılarından biri. Bu bağlantılar iç pazarı büyütüyor, ekonomileri büyütüyor ve Schengen aynı zamanda insanların hayat standartlarını iyileştiriyor, bu kadar yalın ve basit” dedi.

AB Komitesi, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesi istikametinde 2011 yılında tavsiyede bulundu lakin bu şimdiye kadar gerçekleşmedi. Yalnızca üye devletler 2021 yılı sonunda Hırvatistan’ın Schengen’e alınması konusunda bir prensip kararı aldı. Lakin birçok ülke Balkanlar üzerinden sistemsiz göçün tekrar artması nedeniyle çekince tabir etmişlerdi. Üç ülke ortasında Schengen’e alınmaya en yakın ülke olan Hırvatistan’ın komşusu Slovenya ile yaşadığı hudut meseleleri da belirsizlik yaratıyor.

27 AB ülkesinden 22’si ve AB üyesi olmayan İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein vize kontrolü olmadan seyahatin mümkün olduğu Schengen Bölgesi’nde yer alıyor.

Reuters, dpa/ EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu