Haber

Katar, Dünya Kupası’nda kullanılan konteyner evleri gönderdi

Katarlı yetkililer, Dünya Kupası’nda kullanılan 10 bin konteyner ev ve karavanın Türkiye ve Suriye’ye gönderileceğini söyledi.

AFP‘a konuşan Katarlı bir yetkili, “Türkiye ve Suriye’deki acil ihtiyacı göz önünde bulundurarak, Türkiye ve Suriye halklarına çok ihtiyaç duyulan ve acil takviye sağlamak için konteyner meskenlerimizi ve karavanlarımızı bu bölgeye gönderme kararı aldık.”

Acenteye bilgi veren Katarlı yetkililer, ilk geminin Pazartesi günü Doha limanından ayrılacağını ve sevkiyata önümüzdeki günlerde devam etmeyi planladıklarını bildirdi.

Söz konusu konteyner evler ve karavanlar geçtiğimiz aylarda Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda taraftarları ağırlamak için kullanılmıştı. Katar yetkilileri, turnuvanın ardından konteyner ev ve karavan bağışlanacağını bildirdi.


Katar’daki Dünya Kupası için “Caravan City”Fotoğraf: JEWEL SAMAD/AFP

Katar, depremlerin ardından Türkiye’ye en büyük kurtarma ekibini gönderen ülkeler arasında yer alıyor. Ekiplerinde Katar’ın deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarına katılan yaklaşık 130 kişi bulunuyor. Katar da Türkiye’ye 100 ton yardım gönderdi.

Katar Komutanı Pir Tamim bin Hamed Al Sani bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’yi ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı Katar Komutanlığı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu, bu facianın yaralarını sarma çabalarına desteğimizi ve katkımızı ifade ettik. “

DW,AFP/CO,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu